Informacje o Lublinie

Ciekawe miejsca Zakopanego

Ciekawe miejsca Zakopanego

gru 14, 2012

Zakopane nie jest miejscem jedynie dla tych, którzy kochają narty, zimę i Krupówki. W Zakopanem można się bowiem świetnie bawić poza sezonem zimowym, ale również w sezonie w zupełnie inny sposób. Miasto to powinno przyciągnąć miłośników przyrody, sztuki i historii.

Mieści się tu jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce, mianowicie Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Można w nim podziwiać okazy skał i minerałów, układ piętrowy roślinności występującej w Tatrach, za gmachem głównym znajduje się bowiem alpinarium. Muzeum kolekcjonuje również ptaki i ssaki, ma ich w swych zbiorach około 230 gatunków. Posiada też okazy etnograficzne typowe dla Podhala, Spiszu i Orawy, a także literaturę tatroznawczą. W mieście znajduje się również oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, czyli Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma, które jako jedyne gromadzi pamiątki po kompozytorze.

Niewątpliwa gratka dla miłośników muzyki. Warto również zwrócić baczniejszą uwagę na Hotel Palace, który w chwili obecnej jest ośrodkiem wypoczynkowym o nazwie Palace, ale jego historia była burzliwa. W czasie wojny był siedzibą gestapo, w jego piwnicach było więzienie, a na parterze sale przesłuchań. W tej chwili znajduje się tam Muzeum Męczeństwa. Katownia Podhala to obowiązkowy punkt dla tych, którzy cenią historię i czują się z nią związani. Dla oderwania się od mrocznej przeszłości i wprowadzenia się w dobry nastrój warto zwiedzić Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba.

Zakopane noclegi oferuje najróżniejsze – od kwater prywatnych po luksusowe hotele. W sezonie lepiej nie wybierać się do Zakopanego, bez uprzednio zarezerwowanego noclegu, poza sezonem można zaś bez problemu da się znaleźć wolne miejsca. Im bliżej Krupówek tym więcej możliwości do stołowania się w typowo góralskich karczmach.