Informacje o Lublinie

Ogród Botaniczny w Lublinie

Ogród Botaniczny w Lublinie

gru 15, 2015

Ogród Botaniczny w Lublinie został założony w 1946 r. Jego pierwotną lokalizacją był obecny Park Akademicki w centrum miasta, w którym utworzono „Ogród dendrologiczny”. Ogród w 1965 r. przeniesiono na obecny teren, do doliny rzeki Czechówki, charakteryzującej się zróżnicowaną powierzchnią. Dziś ekspozycje ogrodu zajmują powierzchnię 25ha. Podzielone są one na liczne działy roślinne. Odwiedzający mogą podziwiać Arboretum o powierzchni 6ha, Rośliny Cebulowe, Alpinarium, Rośliny Azji, Rośliny Ozdobne „Pałacówka”. Są tu także takie działy jak Rośliny Użytkowe, Szklarnie, Flora Polski, Rośliny Płd. i Płd.-Wsch. Europy, Rośliny Wodne, Rosarium i kolekcje roślinne. W ogrodzie rośnie około 6500 gatunków roślin. Można tu także podziwiać dwór pochodzący z około 1720 r., w którym w XVIII wieku przebywał Tadeusz Kościuszko.

Atrakcyjną wystawą ogrodu, należącą do najmłodszych ekspozycji, jest część azjatycka. Na tym niewielkim obszarze można zobaczyć charakterystyczne cechy dla Dalekiego Wschodu. Egzotyczną roślinność uzupełniają takie elementy kontynentu azjatyckiego, jak ścianki bambusowe, pojemniki na wodę czy płotki bambusowe. W południowej części Ogrodu można podziwiać rośliny cebulowe i bulwiaste. Powierzchnię ok. 700 m2 zajmują rośliny klimatu tropikalnego i subtropikalnego. W jednej ze szklarni umieszczono ponad 900 gatunków i odmian sukulentów z obszarów suchych, pustyń i półpustyń Afryki oraz obu Ameryk. W południowo-wschodniej części ogrodu, w obszarze doliny rzeki Czechówki utworzono dwa stawy, które stanowią idealne miejsce do prezentacji roślin wodnych i bagiennych.
Z zasobów Ogrodu w celach naukowych i dydaktycznych korzystają zarówno pracownicy uczelni lubelskich, jak i studenci, szkoły i przedszkola. Ale Ogród Botaniczny jest także ulubionym miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Lublina.
Na terenie ogrody znajduje się kawiarnia położona w piwnicach Domku Szwajcarskiego.
Ogród Botaniczny w Lublinie czynny jest w okresie od kwietnia do końca października. Wstęp jest płatny.