Informacje o Lublinie

Pałac Sobieskich w Lublinie

Pałac Sobieskich w Lublinie

gru 4, 2014

Pałac Sobieskich to okazały dwór z XVI wieku zlokalizowany przy ul. Bernardyńskiej 13. Zbudowany został przez Marka Sobieskiego, wojewodę lubelskiego. Pod koniec XVII wieku dwór został rozbudowany, a jego właścicielem został Jan III Sobieski. W wieku XVIII posiadłość była zamieszkana przez Radziwiłów, aczkolwiek nie ma żadnych dokumentów, które potwierdziłyby fakt, iż pałac do nich należał. Wydaje się, iż był przez nich tylko użytkowany.

Na początku XIX wieku, po okresie powolnego upadku, pałac został zakupiony przez Tomasza Trojeckiego, który w 1811 roku budowlę przekazał Dominikowi Boczarskiemu. Ten ostatni przerobił go na młyn. Nadbudował go, dobudował piekarnię. Po ogłoszeniu bankructwa przez Boczarskiego pałac został zlicytowany i w 1853 roku stał się własnością Brzezińskich, którzy zmodernizowali młyn. Jednak oni także zbankrutowali, a młyn przerobiono na mieszkania.

W 1905 roku w pałacu znajdowało się Prywatne Gimnazjum Żeńskie Heleny Czarnieckiej, które mieściło się tu do czasu wybuchu drugiej wojny światowej. Po 1945 roku była tu siedziba komitetu centralnego PPR oraz mieszkania, a obecnie jest własnością Politechniki Lubelskiej.

Pałac charakteryzuje styl eklektyczny. Jego obecny wygląd zawdzięcza licznym XIX-wiecznym przebudowom. Na bryłę składa się siedmiopiętrowa wieża i boczne skrzydła. Elementy dekoracyjne widoczne są zarówno w części wieżowej, jak i na bocznych skrzydłach. Wieżę zwieńczają cztery attyki. We wnętrzu pałacu trudno szukać jakichkolwiek dawnych elementów dekoracyjnych. Nie zachowały się żadne ślady świetności pałacowej (brak elementów wystroju architektonicznego, malowideł, pieców kaflowych, posadzek itp.). Wieża posiada dwie klatki schodowe. Jedyne zachowane dziewiętnastowieczne sklepienia pałacowe można odnaleźć na poziomie piwnic, które zlokalizowane są pod wieżą.

W najbliższym sąsiedztwie pałac znajdują się zabudowania browaru, niegdysiejszego klasztoru reformatów.