Informacje o Lublinie

Piwnica pod Fortuną – multimedialna historia Lublina

Piwnica pod Fortuną – multimedialna historia Lublina

lis 15, 2012

Piwnica pod Fortuną, to nowy obiekt na kulturalnej mapie Lublina. Stanowi niezwykle ciekawą atrakcję turystyczną i jedyną w swoim rodzaju historyczną ekspozycję. W podziemiach zabytkowej kamienicy Lubomelskich powstała multimedialna wystawa, która dzięki zastosowaniu nowoczesnych środków przenosi w przeszłość – w czasy rozkwitu miasta. W dziewięciu salach znajdują się eksponaty, wizualizacje i dotykowe prezentacje, dzięki którym można odkryć najistotniejsze wydarzenia z historii miasta, życie i zwyczaje mieszczan, wieloreligijność wpisaną w charakter Lublina, a także przemysł, który całkowicie odmienił to miasto w XIX wieku. Dziesiąta sala to dawna winiarnia. Zachwyca renesansową polichromią, którą pokryte są ściany sali. Są to wyjątkowe w skali całego kraju malowidłami o tematyce świeckiej. Dziesięć obrazów zostało umieszczonych w takich miejscach jak okap kominka, ściany i sklepienia. Zawierają one liczne odwołania do kultury antycznej oraz obyczajowości okresu renesansu. Polichromie datuje się na drugą połowę XVI wieku.

Kamienica, w której znajduje się ekspozycja położona jest w północnej pierzei lubelskiego Rynku. W okresie od XV do XVII wieku należała ona do wpływowej rodziny Lubomelskich- z tego okresu zachowały się liczne polichromie na ścianach i drewnianych stropach. Pod koniec XVIII wieku burmistrz Makarewicz przebudował kamienicę w stylu klasycystycznym, w którym (niemal niezmieniona) zachowała się ona do dzisiaj. W 1904 roku połowa kamienicy została przekazana do użytku Towarzystwu Pomocy Ubogim Dziewczętom Żydowskim. Po drugiej wojnie światowej piętra zostały podzielone na mieszkania, natomiast parter i piwnice przeznaczono na lokale użytkowe. Obecnie kamienicę (oprócz wystawy w podziemiach) zajmują między innymi: Kancelaria Prezydenta, biuro PTTK, Galeria Sceny Plastycznej KUL i naleśnikarnia Zadora.

Dzięki projektowi „Renowacja renesansowej Piwnicy pod Fortuną w Lublinie poprzez wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań multimedialnych” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, udało się utworzyć ten wspaniały obiekt turystyczny wyposażony w multimedialny sprzęt. Mimo nowoczesnej aranżacji, zachowano zabytkowy charakter przestrzeni.

Zainteresowanych zwiedzeniem Piwnicy po Fortuną zapraszamy codziennie od 11.00 do 19.00, pod adres Rynek 8. Pojedyncze zwiedzanie trwa ok. 1,5 h i obejmuje całość ekspozycji. Grupy zorganizowane proszone są o kontakt w celu umówienia terminu zwiedzania. Wejście jest odpłatne: 10 zł (normalny), 8 zł (ulgowy), 7 zł (grupowy), 25 zł (rodzinny).