Informacje o Lublinie

Podziemna Trasa Lublina

Podziemna Trasa Lublina

gru 15, 2015

Trasa podziemna Lublina prowadzi pod kamienicami Starego Miasta. Ciągnąca się na długości 300 metrów tras, przechodzi przez korytarze i sale obejmując trzy poziomy na głębokościach od 9 do 12 metrów. Są to dawne piwnice kupieckie. Początek trasy znajduje się w budynku dawnego Trybunału Koronnego na Rynku. Następie szlak biegnie ulicami Złotą i Archidiakońską, a kończy się pod kamienicą Placu po Farze. Do dyspozycji zwiedzających przygotowano trasę turystyczną, która ma długość ok. 2km, a jej przejście zajmuje prawie 40 minut.

Przechodząc przez kolejne sale można obejrzeć makiety obrazujące najważniejsze okresy rozwoju Lublina od czasów plemiennych do około 1670 roku. W podziemiach znajdują się również dwie makiety prezentujące dawne panoramy miasta: widok Lublina z XVI w. i widok znany z pierwszej połowy wieku XVII. Na szczególną uwagę zasługuje makieta umieszczona w jednej z sal, która przedstawia pożar Lublina w 1719 roku. Jest ona ruchoma i połączona z efektami świetlnymi oraz dźwiękowymi. W poniedziałki w podziemiach organizowane są dodatkowe atrakcje, tzw. poniedziałkowe inscenizacje.

O podziemiach Lublina legendy krążyły już przed II wojną światową, kiedy to odkryto starą winiarnię (znajduje się ona w Piwnicy pod Fortuną). Dziennikarzom udostępniano zwiedzanie lochów położonych Pod Trybunałem, które obecnie tworzą lubelską trasę podziemną.
Trasa czynna jest przez cały rok oprócz świąt. W sezonie letnim (maj – październik) wejście do podziemi odbywa się o określonych godzinach, natomiast w sezonie zimowym, w dni powszednie dostęp mają tylko grupy zorganizowane po wcześniejszym uzgodnieniu. Turyści indywidualni od listopada do kwietnia mogą zwiedzać podziemia tylko w soboty i niedziele.

Cena biletu kształtuje się:
- bilet normalny od 10 do 12 zł (droższy w poniedziałki z inscenizacją)
- bilet ulgowy od 8 do 10 zł (droższy w poniedziałki z inscenizacją).

Trasę można zwiedzać tylko i wyłącznie pod opieką przewodnika. Warto mieć na uwadze, iż trasa dostępna jest dla dzieci powyżej 4 roku życia i że temperatura w podziemiach wynosi 7-12ºC.