Informacje o Lublinie

Zalew Zemborzycki w Lublinie

Zalew Zemborzycki w Lublinie

gru 15, 2015

Jedną z większych atrakcji Lublina jest Zalew Zemborzycki. Zalew liczy 278ha powierzchni, a jego objętość wynosi 6,3mln metrów sześciennych wody. Maksymalna głębokość zalewu to 4,5m (przy zaporze), natomiast średnia głębokość wynosi 2,5m. Długość zbiornika to 3850m, a szerokość osiąga 1350m. Długość linii brzegowej liczy 12km. Historia zalewu sięga lat 1955/56, kiedy to pracownik naukowy Katedry Geografii Fizycznej UMCS mgr Kazimierz Bryński opracował plany powstania zbiornika. Jednak do ich realizacji przystąpiono dopiero w 1970 roku, a gromadzenie wody rozpoczęto cztery lata później.

W okresie letnim ściągają tu amatorzy sportów wodnych, natomiast w pozostałe okresy roku miejsce to stanowi ulubiony obszar rowerzystów, spacerowiczów i wędkarzy. Dodatkowym magnesem są trzy centra rozrywki zlokalizowane nad zalewem. Jedno położone jest na wschodnim brzegu na zalesionym obszarze – Słoneczny Wrotków, który oferuje wyciąg nart wodnych, kompleks basenów, place zabaw, wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów, a także park linowy. Całość uzupełniają punkty gastronomiczne.

Po drugiej stronie wschodniego brzegu można znaleźć ośrodek „Marina”, który planowany jest do całkowitej renowacji i sporego unowocześnienia, dzięki czemu może stać jednym z ciekawszych ośrodków tego typu na polskich jeziorach. Jest tutaj wypożyczalnia sprzętu sportowego, letni komisariat policji, boisko do piłki nożnej, i oczywiście, mała gastronomia.

Trzecim ośrodkiem jest Dąbrowa, w której planowana jest budowa luksusowego hotelu.

W pobliżu zalewu można znaleźć kilka obiektów oferujących noclegi – są to domki kempingowe, pokoje gościnne, a także komfortowe zakwaterowanie w hotelach i zajazdach.

Od dawna oczekiwaną inwestycją nad Zalewem Zemborzyckim jest pole golfowe, które już w tej chwili przyciąga amatorów tego sportu. Na rok 2016 planowane jest otworzenie Akademii Golfa.

Nad zalewem znajduje się 10 przystani żeglarskich oraz tor regatowy o długości około 2km. Są tu również liczne plaże, a także wyznaczone kąpieliska.

Przyszłość Zalewu Zemborzyckiego jest ściśle związana z funkcjonowaniem Fundacji Lubelskie Centrum Żeglarstwa, która planuje budowę ośrodka, mającego na celu szkolenie młodych żeglarzy.